Neljänneksi sijoittunut Haljala jatkaa sarjakakkosena SM-endurossa
– Tehtäviä tulevat hoitamaan osa jo aiemmin mukana olleista henkilöistä. Myös uusia kasvoja on tulossa mukaan toimintaan, kerrotaan liiton tiedotteessa.
Uudistusten taustalla on SML:n saamat palautteet ja toiveet markkinointiin liittyvistä tuki- ja kehitystoimista. Osa rahoituksesta saadaan aikaisempien vuosien tapaan sarjasponsoreilta.
Tavoitteena on tarjota järjestäjille lisätukea, ohjeistusta ja kontakteja kilpailujen järjestelyihin, yhteistyösopimuksiin sekä markkinointiin liittyen.
Kaudella 2013 uudistus koskee vain Supercross-kilpailuja. Kaudella 2014 suunnitelmissa on pohtia myös MX1- ja MX2 -sarjojen tilannetta, mikäli kauden 2013 kokemukset ovat järjestäjien ja lajin kannalta positiivisia.
Lisätietoja asiaan liittyen julkaistaan MP13 messujen jälkeen suunnitelmien edettyä ja Finmotorace Oy järjestää yhteisen suunnittelu- ja tiedotustilaisuuden Supercross-kilpailujen järjestäjille kevään aikana.
Finmotorace toimi Suomessa vuonna 2011 ajetun enduron MM-joukkuekilpailun taustalla.